Pelenkakiütés: mitől alakul ki és mit tehetünk ellene?
Pirosodást, felmaródást, apró gyulladásos kiütéseket, pattanásokat észlelsz a kisbabád pelenkával fedett testrészein? Nagy valószínűséggel pelenkadermatitis, köznyelven pelenkakiütés áll a háttérben.
Mi vezet a pelenkakiütés kialakulásához?
A kisbaba széklete és vizelete tartalmaz olyan anyagokat, amelyek akár már rövid idő alatt felmaródásokat, apró helyi gyulladásokat okozhatnak a vele érintkező bőrfelületeken. Minél tovább tart ez a kontaktus, vagyis minél tovább van a kicsi a koszos pelenkában, annál nagyobb kiterjedésű, és annál súlyosabb mértékű bőrkárosodás, esetleg mélyebbre hatoló gyulladás alakulhat ki.
A jelenséget tovább súlyosbíthatja a pelus szélei, illetve magának a pelenkának az anyaga által okozott kidörzsölés, a pelusban jelenlévő szinte állandó „nedves környezet”, valamint a székletben (és a bőrön) található baktériumok gyulladást okozó hatása. Bizonyos állapotokban, mint például fogzáskor vagy egy emésztőrendszeri fertőzés kapcsán a megváltozott széklet sokkal hamarabb képes akár súlyosabb gyulladást előidézni, - különösen az egyébként is érzékenyebb bőrű csecsemőknél.
Hogyan lehet megoldani a problémát? Mi ezt ajánljuk:
Már az egészen enyhe bőrtünetek jelentkezésekor érdemes nagyon gondosan eljárni.
- A babát a lehető legtöbbször tegyük tisztába, amint észleljük, hogy bepisilt vagy bekakilt, lehetőség szerint azonnal vegyük le róla a régi pelust, ezt követően langyos vízzel mossuk le a bőrt.
- Pannolino.hu Tipp: ültessük a kicsit pár percre a kiskádba és tegyünk a fürdővízbe Bio-Bio Baby kamillás babafürdetőt, amely azonnal segít megnyugtatni a kipirosodott bőrt.
- Majd gondosan töröljük szárazra (a sérült bőr fájdalmassága miatt inkább csak felitatva a nedvességet) a popsit, a hajlatokat, az érintett területeket. Szárítás után érdemes valamilyen cink-oxid tartalmú kenőcsöt használni (Pannolino.hu javaslata: Bio-Bio Baby cink-oxidos popsikrém), amely hámosító, gyulladáscsökkentő hatása mellett enyhe fertőtlenítő hatással is bír.
- Mi a Pannolino.hu-nál minden pelenkacsere alkalmával ajánljuk a Bio-Bio Baby cink-oxidos krém használatát, akkor is, ha a baba bőre éppen nem piros, mert így biztosan megelőzhetjük vagy lassíthatjuk a pelenkadermatitis kialakulását.
Gondos ápolás mellett 3-4 napon belül enyhülnek a tünetek, és a bőr folytonossága helyreáll, a gyulladás jelentősen mérséklődik. Amennyiben a leggondosabb kezelés mellett sem észlelünk jelentős változást, érdemes gyermekorvos tanácsát kérni, aki a szükséges antibakteriális vagy gombaölő hatóanyagú krémeket megjavasolja.
Extra tippjeink a pelenkakiütés megelőzésére
A minőségi ápolási rutin mellett, figyelve a babák érzékeny bőrére, más apró intézkedéseket is tennünk kell a mindennapokban, hogy megelőzzük a pelenkakiütést. Néhány ezek közül kézenfekvőnek tűnhet, de egy kis emlékeztetőt mindig szívesen látunk:
- Válasszunk olyan pelenkát, amelynek bőrrel érintkező anyaga 100%-ban természetes eredetű, nem tartalmaz semmilyen mérgező vagy irritáló anyagot.
- A pelenkát a lehető leggyakrabban cseréljük, hogy elkerüljük a dörzsölődést és irritációt, amelyek szintén hozzájárulhatnak a pelenkakiütés kialakulásához.
- Amikor az idő és a helyzet engedi, hagyjuk a baba popsiját szabadon, a friss levegőn amilyen gyakran csak lehetséges.
- Minden pelenkacsere előtt alaposan mossunk kezet, hogy elkerüljük a baktériumok átvitelét.
- A fertőzések elkerülése érdekében mindig elölről hátrafelé haladva végezzük a törléseket.
- A pelenka bezárása előtt ellenőrizzük, hogy a baba bőre teljesen száraz-e.
- Válasszunk minél lazább ruházatot, hogy elkerüljük a pelenka nyomódását és a súrlódását.
Látható, hogy kellő óvatossággal, odafigyeléssel a pelenkadermatitis a legtöbb esetben megelőzhető, de legalábbis könnyen, hamar kezelhető. De még a szövődményes, komplikáltabb esetekben is, a kiváltó tényező megszüntetése után alkalmazott gondos ápolás hamar meghozza gyümölcsét.
(Forrás: WEBBeteg – Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász)